fbpx
Hívjon minket! +36-30-690-4414
Telefonon elérhetőek vagyunk Hétfő - Péntek 8.00 - 18.00

Egészséges életmód

Egészséges életmód

Egészséges életmód

Mint életmód tanácsadó, rendkívül fontosnak tartom azt, hogy egészséges életvitelt folytassunk. Természetesen egyéni szükségleteink révén minden embernek és szervezetnek más a kalóriaszükséglete, az anyagcseréje, a folyadékbevitel-szükséglete, és még sorolhatnám. Egészséges életmód alatt leginkább a rendszeres testmozgást, egészséges étkezést, kellő folyadékbevitelt, valamint a káros szenvedélyektől mentes életet értjük. Az egészséges életmód követésével számtalan betegség kialakulását megelőzhetjük. Az egészséges táplálkozás nem egyenlő a fogyókúrával vagy diétával!

Mindenkire vonatkozó általános alapszabály, hogy leredukáljuk, de még inkább zárjuk ki a cukor és a fehér liszt fogyasztását. Számtalan természetes alternatívája létezik a cukornak, ami nem egészségtelen. Káros hatásaira most nem térek ki, oldalakat lehetne írni róla. A fehér lisztből készült pékárukat helyettesítsük rozs-, zab-, teljes kiőrlésű lisztből készült péksüteményekkel, kenyérfélékkel! Ezek lassabb felszívódásúak, ezáltal nem emelik meg annyira a vércukorszintet, mint fehér társaik. A feldolgozott húskészítményeket is érdemes kerülnünk a hozzáadott adalékanyagok miatt. Évszaktól függően idényzöldségek- és gyümölcsök fogyasztása rendkívül ajánlott a rostbevitel és ezáltal a könnyebb emésztés miatt. Az összetett  szénhidrátokat részesítsük előnyben (napszaktól és életmódtól függően, legyen az gyors- vagy lassú felszívódású), a fehérjebevitelre (legyen az állati vagy növényi eredetű) szintén kulcsfontosságú odafigyelni, továbbá a jó zsírok (telítetlen zsírok) szerepe igen fontos táplálkozásunkban. A szénhidrát- zsír- fehérjeszükséglet mértéke, mint már írtam, egyénenként eltérő!

A férfiak kalóriaszükséglete köztudottan általában magasabb, mint nőnemű társaiké, habár ezt is sok tényező (életmód, fizikai aktivitás, kor, súly, magasság, stb.) befolyásolja. A napi többszöri étkezést odafigyeléssel szervezetünk meghálálja.

Célszerű a napot egy kiadósabb reggelivel kezdeni, mint például tojás bármilyen formában, esetleg házi készítésű túrókrém 2-3 szelet teljes kiőrlésű kenyérrel, sok zöldséggel, vagy együnk egy finom zabkását magvakkal, mely néhány órára energiával tölt fel és lassú felszívódású szénhidrátok rosttal kombinálva. Tízóraira egy kisebb étkezést is célszerű beiktatni, mely lehet korpás keksz egy cukormentes joghurttal vagy gyümölccsel, esetleg sajt magvakkal, de akár egy cukormentes müzli szelet is megteszi. Az ebéd ismét tartalmazzon egészséges, lassan felszívódó, komplex szénhidrátot köretként, mint például a barna- vagy basmati rizs, teljes kiőrlésű- vagy durumtészta, hajdina, köles. Emellé fontos a szükséges fehérjebevitel is, mint például mértékkel grill sajt vagy hús –leginkább szárnyas, illetve hal- (sült, párolt, ill. grillezett verzióban elkészítve). Ne feledkezzünk meg a zöldköretről sem, akár friss saláta, vagy párolt zöldség formájában. Uzsonnaként ehetünk gyümölcsöt nyersen, de akár turmixként, vagy zöldséget valamilyen mártogatóval, esetleg egy diabetikus gyümölcsjoghurtot.  A vacsora fontos, hogy ne közvetlenül lefekvés előtt legyen, hanem néhány órával előtte, hogy ne terheljük meg annyira emésztőrendszerünket. Amennyiben sportolunk rendszeresen, akkor fontos utolsó étkezésként a kellő mennyiségű szénhidrát bevitele is, egyéb esetben én kevesebb CH-tartalmú étkezést ajánlok estére. Ez lehet hasonló a reggelihez, csak kevesebb kenyérfélével, vagy egy kisebb adag az ebédre ajánlott ételekből.

Fontos kiemelnem, hogy sajnos a manapság piacon levő zöldségekből és gyümölcsökből nem mindig tudjuk fedezni az ajánlott napi vitaminszükségletünket. Bizonyos típusokból megehetetlen napi mennyiségre lenne szüksége szervezetünknek, hogy bevigyük a kívánt mennyiségű vitamint. Ezért releváns, hogy étrend-kiegészítőkkel pótoljuk ezeket, mert ez is a kiegyensúlyozott, egészséges élet része!

Ilyen például többek között a D-vitamin is, aminek bevitelére a férfiaknak kifejezetten ajánlott figyelniük, mivel számos egyéb pozitív tulajdonsága mellett, a tesztoszteron termelést serkentő hatással is bír. Tengeri halakban, gombában, májban, tojásban és a tejben is megtaláljuk a D-vitamint.

Szeretném kihangsúlyozni az aminosavak fontosságát is. Nélkülözhetetlen elemek egészségünk fenntartásában: a hormontermelésben, sejtutánpótlás szerepében, emésztéshez, valamint rendszeres edzés mellett emelt mennyiségben javasolt fogyasztása az izomépítés segítségeként. Fehérjében gazdag ételekben megtalálhatóak az aminosavak bizonyos fajtái. Férfiaknál különösen fontos az L-Karnitin és az Arginin jelentősége, melyek a férfiasságuk egészségesen tartásához is szükséges aminosavak.

Az antioxidánsok vagy antioxidáns hatású enzimek bevitelére is ügyelni kell! Antioxidáns hatással bír például a koenzim-Q10 is, melyből legtöbbet táplálék formájában tengeri halakból, spenótból, brokkoliból, disznóhúsból, valamint mogyoróból tudunk magunkhoz venni.

- Androgarde

About Futuremanagement

Leave a Comment